Algorytmy optymalizacyjne
Optymalizacja rozkroju, Programy do optymalizacji rozkroju Zostaw komentarzAlgorytmy optymalizacyjne są różne i zwykle stosuje się ich kilka. Ogólnie rzecz biorąc jest tak, że wszystkie kombinacje tworzą drzewo (ramka poniżej). Optymalizacja natomiast zajmuje się odcinaniem niektórych gałęzi. Im wcześniej gałąź zostanie odcięta, tym mniej testów program będzie musiał wykonać.
Tak wygląda drzewo kombinacji. Im wyżej tym więcej kombinacji. Z jednego węzła może wychodzić różna ilość gałęzi, choć zwykle jest ona stała. Kombinację stanowi zbiór węzłów na drodze od korzenia do liścia. Gdzie kolejne węzły to formatki na konkretnych pozycjach.
W przeciwieństwie do człowieka, komputer bardziej lubi, kiedy formatek jest dużo więcej niż może się zmieścić na arkuszu. Ma wtedy większe pole do popisu. Tak więc, przy korzystaniu z programów komputerowych nie warto wykonywać optymalizacji dla kilku formatek – lepiej poczekać na większą ilość. Aktualnie, programy potrafią tak poukładać formatki, że odpad nie będzie przekraczał 3% wielkości arkusza. I trwa to – zwykle – kilka sekund.
Przy optymalizacji pojawiają się też inne problemy. Najważniejsze z nich to sortowanie formatek wg wielkości i/lub wg klienta. Oczywiście można to rozwiązać wprowadzając dodatkowe kryteria do algorytmów. Jednak powoduje to znaczny wzrost wielkości odpadu i to właśnie jest główną przyczyną tego, że bardzo rzadko spotyka się takie możliwości w programach.
Zachęcam więc wszystkie firmy do korzystania z optymalizacyjnych programów komputerowych. Pozwoli to Wam zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Moim zdaniem jedynym z najlepszych i najprostszych w użyciu programów tego typu jest TonCut firmy Codeton Software.
Ostatnie komentarze